ריח חריף של עוני; כשליש מילדי ישראל חיים מתחת לקו העוני

העוני בישראל שנת 2015

כשליש מילדי ישראל חיים מתחת לקו העוני. דוח העוני של הביטוח הלאומי לשנת 2014 חושף תמונה עגומה : ישראל תקועה עמוק בקו התחתון של העוני מבין המדינות המפותחות, העניים נעשים בכל שנה עניים יותר – ומדיניות ממשלתית רצינית בנושא – אין ! .


עורך וכתב: רני הראל ערך וכתב:
רני הראל – תחקיר: מיכאל מרטינז

 13.12.2015


דוח העוני לשנת 2014 באדיבות: המוסד לביטוח לאומי
דוח העוני לשנת 2015 באדיבות: המוסד לביטוח לאומי

דו"ח העוני שפרסם השבוע הביטוח הלאומי קובע כי ישראל היא בין הראשונות בעוני במערב. רמת העוני התעצמה בדרום הארץ ובירושלים. שיעור העוני הנמוך ביותר קיים בתל אביב ובמרכז ואילו בבירה ירושלים סטטיסטית כל משפחה שנייה היא ענייה.

בדיוק יומיים לאחר שהציגה פינלנד את תוכניתה לספק 800 יורו לכל אזרח בכל חודש כבסיס חודשי (ומדינות נוספות באירופה מתחילות לצעוד בעקבותיה), חושף הביטוח הלאומי בישראל את המצב ההפוך והעגום בארץ. מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף אמר כי "אנחנו נמצאים ברמת עוני גבוהה בכל קנה מידה".

"34% מהציבור במדינת ישראל מאמינים כי העוני הוא הבעיה הדחופה והחריפה ביותר במדינה"

על פי הדוח, חיים בישראל קרוב ל-800 אלף ילדים המוגדרים עניים. הדו"ח מציג עלייה חדה בשיעור העוני בעיקר בקרב אוכלוסיית החרדים, הערבים והקשישים. העוני אינו פוסח על משפחות מפרנסות (שבהן עובדים שני ההורים) והוא קיים באופן ניכר בפריפריה (צפון, דרום) ובירושלים.
מהדו"ח עולה כי בשנת 2014 חיו בישראל 444,900 אלף משפחות עניות – 1,709,300 בני אדם, מתוכם 776,500 ילדים. כלומר – כמעט אחד מכל שלושה ילדים בישראל הוא עני
הממשלה הנוכחית אינה מראה יכולות או התייחסות רצינית למיגור התופעה המתרחבת בשנים האחרונות. תמיכה תקציבית חד-פעמית אין בה כדי לחולל שינוי אמיתי במצבה של משפחה ענייה. כדי לעשות זאת נדרשות פעולות משמעותיות יותר בתחומי התעסוקה, החינוך והדיור. לא זו בלבד שמערכות השלטון נראות תקועות בנושאים אלו, הן גם לא מציגות רפורמות בתחום המזון, הבנקאות והמיסוי או התחדשות בשירותים חיוניים אחרים העשויים להקל על מצב העוני הקיים. נראה שכל יהבו של נתניהו שקוע עמוק בביטחון ובביצור הסטטוס קוו בכל תחום.

הדוח העוני 2015 - חדשות חדרה נתניה והסביבה hnow.news
הדוח העוני 2015 – חדשות חדרה נתניה והסביבה hnow.news

רמת העוני בישראל נותרה חמורה והגבוהה במערב ומספר המשפחות העניות בישראל אף עלה בהשוואה ל-2013. העוני אינו מכה רק במי שאינו עובד, אלא גם בציבור אזרחים אשר קמים בבוקר, יוצאים לעבודה, חוזרים הביתה אחרי שעות ארוכות ובכל זאת מרגישים ונותרים עניים. על-פי דו"ח הביטוח הלאומי העניים נעשו עניים יותר בישראל ומצבם הוחמר באופן משמעותי, אי השוויון בחברה החריף בשנים האחרונות וגדל להיקף שעלול להתפוצץ לממשל בפנים. שר הרווחה בממשלה הקודמת, מאיר כהן, ניסה לתת מענה לבעיה באמצעות הקמת הוועדה למלחמה בעוני בראשות אלי אלאלוף. וועדה זו אכן המליצה על סדרת פעולות לצמצום העוני בישראל, אולם מרבית מסקנותיה  לא אומצו או יושמו. הממשלה הנוכחית אינה מציגה יעדים ברורים לצמצום התופעה. מדאיג עוד יותר שהשיח הממשלתי נסוב ככלל אחר ביטחון ומתווה הגז ואינו מגדיר את העוני בישראל כמטרה המדירה שינה ממיטתם של שליחי הציבור. הממשלה הנוכחית אינה מסתכלת על העם בשטח, אינה מבינה אותו ולבטח אינה מזדהה עם מצוקותיו.

באדיבות: עמותת לתת
באדיבות: עמותת לתת

יש להבין, בעיית העוני אינה בעיה של משרד הרווחה בלבד אלא בעיה לאומית – המחייבת מענה מערכתי-ממשלתי ועל כן נדרש ראש הממשלה בעצמו לקום, להתייחס ולתת מענה לנושא.

בכנס של 'עמותת לתת' בשנה שעברה רמז הנשיא לשעבר שמעון פרס לראש הממשלה נתניהו :"לא מאכילים ילדים רעבים בהצהרות". אכן כך. נדרשת פה עשייה וכניסת ראש הממשלה ופקידיו לעובי הקורה בתחום ולא הצהרות ריקות תוכן הנשמעות לפרקים מפי רה"מ עצמו המנסה ליפות את התמונה בעיניי הציבור.

למעלה מ-1.7 מיליון אזרחים תושבי ישראל נחשבים נפגעי מעגל העוני. שיעור המשפחות העניות בישראל גדל ב-2014 ל-18.8% מכלל המשפחות (לעומת 18.6% ב-2013). שיעור הילדים העניים עלה  ב-2014 ל-31% מכלל הילדים בישראל .

מדד עומק העוני, עלה בכ-6%, ומדד חומרת העוני – עלה בשיעור של כ-10%.
נראה כי העוני בישראל התרחב כתוצאה מקיצוץ קצבאות הילדים שהנהיגה הממשלה הקודמת בהנהגתו של מר בנימין נתניהו, כך גם טוענים במוסד לביטוח לאומי, למגמה זו תרמו גם מבצע "צוק איתן" והעלייה ביוקר הדיור. 

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופסור שלמה מור יוסף, התייחס לדוח ואמר: "אני מציע שהממשלה תקבע יעדים מקרו-חברתיים לטווח הארוך, לצמצום העוני ואי השוויון בהכנסות".

יותר ילדים עניים בישראל 2015
יותר ילדים עניים בישראל 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מאז הצטרפות ישראל ל-OECD, מציין הארגון מדי שנה כי שיעור האוכלוסייה הענייה במדינה הוא הגבוה ביותר במערב והשני בגודלו
מבין המדינות החברות בארגון. רק במקסיקו שיעור העוני גבוה יותר. גם הפערים החברתיים ואי השוויון
בישראל הם מהגבוהים מבין המדינות המפותחות, כ- 17% יותר מהממוצע ב OECD  .ב-2014 ההכנסה גדלה שוב בצורה לא שוויונית – ההכנסות של העניים כמעט ולא עלו והכנסות העשירים עלו בשיעור הגבוה ביותר. לא ניתן לראות זאת בצורה שונה אלא שמדיניות הממשלה משמרת ומנציחה את הפערים ואי השוויון בחברה הישראלית.

קו העוני בישראל נקבע ומשתנה בהתאם למספר הנפשות בכל משק בית. ב-2014 יחיד שהשתכר פחות מ-3,077 שקל (נטו) נחשב לעני, זוג שהכנסתו נמוכה מ-4,900 שקל בחודש. משפחה בת שלוש נפשות תהיה ענייה אם הכנסתה החודשית נטו תהיה נמוכה מ-6,500 שקל.

דוח העוני 2015

חשוב לא להתעלם מכך ששליש נוסף של אזרחי המדינה צף על גבול קו העוני,חוסנו הכלכלי של מעמד הביניים הנשחק בהתמדה לאורך השנים האחרונות  וכי כל מה שנותר על מנת שאף הם יתרסקו ויצטרפו אל מתחת לקו העוני, הם עוד גזירות בנוסח ממשלת נתניהו ופגיעה בתקציבי משרדי הממשלה השונים כגון הביטוח לאומי, תקציבי משרד השיכון, תקציבי משרד הבריאות המיועדים לחיזוק השכבות החלשות וכמובן תקציבי משרד הרווחה .

About The Author

Related posts

Leave a Reply