הסוף לאלימות והפשיעה ברשת? יוקם מערך לאומי למניעת אלימות ופשיעה נגד ילדים ובני נוער

יחידה משטרתית מיוחדת למאבק בפשיעה ואלימות ברשת האינטרנט

השר ארדן: ״מדובר בפריצת דרך בהגנה על הציבור, בדגש על ילדים ובני נוער במרחב המקוון, אשר תביא לשיפור היכולות של מדינת ישראל במאבק באלימות ובפשיעה ברשת". תתכנס ועדת היגוי ותכנון בראשות המנכ"לים של המשרד לביטחון פנים, החינוך, המשפטים, הרווחה ומשרדים נוספים. 

כתב: מיכאל מרטינזמאת: מיכאל מרטינז

17.01.2016 , 22.19


יחידה משטרתית מיוחדת למאבק בפשיעה ואלימות ברשת האינטרנט
יחידה משטרתית מיוחדת למאבק בפשיעה ואלימות ברשת האינטרנט

השר לביטחון הפנים, ח"כ גלעד ארדן, דוחף יוזמה לקמת מערך חדש ומיוחד למאבק בפשיעה באינטרנט, זאת במסגרת הקמת מערך לאומי להגנה על ילדים ובני נוער ברשת, שמכונה "מערך מאו"ר". מדובר במודל פורץ דרך וחדשני בישראל, אשר יביא לשיפור היכולות של המדינה וייתן מענה לתופעות פשיעה ואלימות חדשות במרחבי הרשת. המערך החדש יפוקח ישירות ע"י ועדת ההיגוי שתוקם, ועדת ההיגוי תתווה את המדיניות הלאומית בנושא ההתמודדות עם תופעות אלימות ופשיעה במרחב המקוון, את סדרי העדיפויות לפעילויות בנושא, תאשר את תפיסת ההפעלה, תוכניות העבודה והתקציב ליישומה. 

יוזמתו של ארדן, באה בראש ובראשונה כדי להתמודד, על מנת למגר, ולבער תופעות אשר יכולות להיות בעלות השלכות קשות ביותר של עבירות פדופיליה, מין, זנות קטינים, מכירת סמים ואלכוהול, סחיטה, הימורים, התחזות, הטרדות, שיימינג ועוד, אשר התפוצתם והתעצמותן התרחבה בשנים האחרונות ברשת האינטרנט.כחלק בלתי נפרד ממערך זה, תוקם לאלתר יחידה ייעודית משטרתית לפשיעה כלפי קטינים ברשת האינטרנט ובצמוד אליה יפעל מוקד לאומי להגנה על הילד, שירכז פניות 24/7 על בריונות ופשעי רשת. המערך החדש ישפיע על צמצום תופעות ההתנהגות האנטי חברתית והעבריינות האלימה ברשת ואמור לאפשר סביבה יותר בטוחה ברשת, אשר כשלעצמו יוביל גם לחיזוק תחושת הביטחון האישי של בציבור.

השר לביטחון פנים - גלעד ארדן.  באדיבות: אתר המשרד לביטחון פנים
השר לביטחון פנים – גלעד ארדן. באדיבות: אתר המשרד לביטחון פנים. HNOW.NEWS

רק לאחרונה פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נתונים מדאיגים מתוך סקר שלפיו עולה, כי לפחות 25% מהילדים במדינת ישראל נפגעים מפשיעה ובריונות ברשת (רק לחשוב לרגע שבכל כיתה ממוצעת לומדים 32 תלמידים ולפחות 8 מתוכם צריכים להיחשף לתופעות – האם ילדנו נמצא בניהם?), כמו גם  העובדה ש 10% מהילדות בישראל חוותה לפחות פעם אחת הטרדה מינית ברשת, עוד עולה משלל הנתונים המזעזעים בסקר כי העבירה השכיחה ביותר ממנה נפגעים בני 20 ומעלה במדינת ישראל נעשית במרחב המקוון, חייבים להפנים כי לפי נתוני הסקר, לפחות כ-75% מהילדים נפגעו יותר מפעם אחת.

בשנת 2014 נרשמו בחדרי מיון 822 ילדים בני נוער, שהגיעו על רקע ניסיון התאבדות. הנורא בנתון הנ"ל הוא שלדעת מומחים הנתונים האמיתיים גדולים ב עשרות מונים וכנראה שעומדים על 4200 בקירוב, משום שלהערכת החוקרים, בגלל הבושה והלחץ רק 2% מהנפגעים מדווחים על כך למשטרה.

המערך החדש, יקדם ויפעל להעלאת המודעות בציבור לתופעות האלו, הוא יכלול חטיבת מניעה והסברה, ועדת ההיגוי תמליץ על גיוס נכי צה"ל, בעלי מוגבלויות, עולים חדשים ועוד אוכלוסיות שרמת המחויבות שלהם לנושא תהיה גבוהה והם יוכשרו כ"לוחמי מאו"ר". חלק מתפקידם של לוחמי הסייבר יהיה לבצע ניטור, הכנת תיק ראיות דיגיטלי והפקת חומרים מודיעיניים. יוקם קו חם לסיוע מיידי שיאפשר שיחת חינם מכל מקום בארץ ומכל טלפון.

יוקם אתר אינטרנט, שינגיש מידע חיוני להורים ולילדים וכן יהווה ערוץ תקשורת ידידותי למשתמש ומעודכן. האתר יאפשר דיווח בזמן אמת על עבירות אלימות ברשת באמצעות ״כפתור דיווח״ והפניות יקושרו מיידית למוקד.   מערך מאו״ר יאחד משאבים ועוצמות של גופי מדינה נוספים, גופים אזרחיים וכן גופים מתעשיית האינטרנט שיהיו שותפים לעשייה. ככל שמערך מאו״ר יקושר ויעבוד בשיתוף פעולה עם יותר גורמים ממסדיים ופרטיים כאחד, כך תגבר יעילותו והשפעתו על תחושת הביטחון האישי של הציבור. אין כלל ספק שמערך מסוג זה, בפעולה אינטנסיבית לאורך שנים יכול להשפיע ביעילות על צמצום ניכר של תופעת העבריינות האלימה ברשת.

About The Author

Related posts

Leave a Reply