בחורף 2016 אין לקשישים בישראל כסף לחימום, רבים בוחרים בין תרופות לאוכל

בחורף 2016 אין לקשישים בישראל כסף לחימום, רבים בוחרים בין תרופות לאוכל

סקר של הקרן לידידות מעלה נתון מבייש, ש 35% מקשישים בארץ נאלצים לוותר על צרכים חיוניים בגלל מחסור: "לחלקם זה גזר דין מוות בחורף הזה, חלקם בוחרים לא להתקלח כל יום, כי חימום המים יקר מדי. אחרים מעדיפים לקבל עוד שמיכות ולחסוך את החימום." הקרן לידידות גם מפרסמת נתונים קשים ופרטים על אורח חייו, של קשיש המתגורר באור עקיבא, הסיפור מובא כמשל למצבם של מאות אלפים אחרים.

כתב: מיכאל מרטינזמאת: מיכאל מרטינז

27.01.2016


אילוסטרציה

מסקר שערכה הקרן לידידות באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה, התפרסמו היום באתר הפייסבוק של הקרן לידידות נתונים מדאיגים. לפי הסקר עולה כי אחד מכל שלושה קשישים בישראל נאלץ לעשות וויתורים על צרכים בסיסיים כמו מזון, תרופות ואפילו חימום בחודשי החורף הקרים עקב מצוקתם הכלכלית. הסקר נערך החודש ע"י מכון גיאוקרטוגרפיה בקרב מדגם של 400 אזרחים בגילאי 65 ומעלה.

מהנתונים המדאיגים עולה שחמישית מהקשישים נאלצים לוותר על חימום הבית בשל מצוקה כלכלית. יותר מעשירית מהם נאלצים לוותר על מקלחת במים חמים (לפחות במחצית מהשבוע) מסיבות כלכליות. אחרים מוותרים על רכישת מזון בסיסי באופן סדיר ונשארים רעבים, אחד מכל עשרה מוותר על טיפול רפואי או רכישת תרופות כדי לפנות תקציב לדברים אחרים כמו מזון למשל.

לפי הנתונים של הקרן לידידות, המוסד לביטוח לאומי, הגדיל בחודש האחרון את קצבת הבטחת ההכנסה, הניתנת ל200 אלף קשישים עניים נטולי פנסיה, זאת בעקבות החלטת הממשלה על יישום חלקי של מסקנות הוועדה למלחמה בעוני. הסקר מלמד כי מרבית מקבלי קצבת הבטחת ההכנסה שנשאלו העידו כי התוספת שניתנה להם, בסך של  450-150 שקל בחודש (בהתאם למצבו המשפחתי וגילו של הקשיש), שיפרה את מצבם הכללי באופן מזערי ביותר.

למרות המצב הקשה, יש גם נקודות של אור, שכן הנתונים מלמדים על מגמה חיובית של ירידה במספר הקשישים המוותרים על חימום ומים חמים בחורף בעקבות הירידה במחירי החשמל, ירידה של 8% לאורך ארבע שנים. לצערנו לא חל כל שינוי בשיעור הקשישים המוותרים על מזון ותרופות, מתוך מצוקה כלכלית.

מחומרים שמפורסמים באתר הפייסבוק של הקרן לידידות,  עולה סיפורו העצוב של תושב אור עקיבא, בנימין קוגנסקי, ניצול שואה ערירי בן 75, המתקלח בימים אלה רק פעמיים בשבוע כי אין לו מספיק כסף כדי להפעיל את הדוד. מסופר כי הוא ישן בסלון משום שקר מדי בחדר השינה בדירה הקטנטנה שבה הוא מתגורר. מכל פינה בבית שלו המצוקה זועקת, מהמחסור, מהרטיבות, מהתיאורים שלו על הקושי ברכישת תרופות ומזון. אף שהנושא עולה לסדר היום מחדש מדי חורף ולמרות העלאה של הקצבאות לקשישים עניים, מאות אלפים עדיין סובלים מקור, מבדידות ומאטימות.

כתבה על דוח העוני 2015; כשליש מילדי ישראל חיים מתחת לקו העוני, דוח העוני של הביטוח הלאומי לשנת 2014 חושף תמונה עגומה : ישראל תקועה עמוק בקו התחתון של העוני מבין המדינות המפותחות, העניים נעשים בכל שנה עניים יותר.

תושב אור עקיבא, בנימין קוגנסקי, ניצול שואה ערירי בן 75
תושב אור עקיבא, בנימין קוגנסקי, ניצול שואה ערירי בן 75

בדירתו של קוגנסקי, בהעדר איטום ראוי, הקור חודר פנימה. בחלק מהקירות יש חורים, אריחים חסרים, רטיבות ועובש שלעתים הופכים לנזילות. קוגנסקי אומר "אין לי כלום בבית, אני לבד. המדינה לא עוזרת לי בכלל. קר לי והחשמל יקר. אני לא יכול לשלם. אני אפילו לא הולך לבית מרקחת כי אני מפחד שייקחו ממני כסף".

למרות היותו כבד שמיעה אין ברשותו מספיק כסך כדי לרכוש מכשיר שמיעה בסיסי. עד לשבועות האחרונים הוא ישן על הספה בסלון. תרומה של הקרן לידידות שיפרה את מצבו וכעת הוא ישן על מיטה. הכנסותיו מסתכמות בכ-2,900 שקל בחודש, קצבת הזקנה יחד עם הבטחת ההכנסה שתגדל עתה בעוד כ-300 שקל, תסייע במעט. קוגנסקי שעלה לישראל מרוסיה בראשית שנות ה-90, עבד שנים בעבודות כפיים מזדמנות ולא צבר זכויות פנסיה כלשהן. לפני חודשים אחדים הקרן לידידות שידכה לבנימין כלב מאומץ בשם דיק, שמסייע במצוקה העיקרית שהיא להפיג את הבדידות.

אלינה גורוביץ' בת 28, רכזת של הקרן לידידות בהתנדבות, מלווה את קוגנסקי ומהווה עבורו קרש הצלה כמעט יחיד מהעוני והבדידות. היא מספרת שרק החודש הוא הוכר כניצול שואה על ידי משרד האוצר, ומסבירה "הוא לא ידע על הזכויות שמגיעות לו, ההכרה הזו תזכה אותו במענק שנתי של 3,600 שקל ופטור מתשלום על תרופות."

"המדינה לא עוזרת מספיק, אף אחד לא הסביר לו שהזכויות האלו מגיעות לו, עד עכשיו הוא ניסה להתמודד עם כל הדברים לבד, השינוי הזה יביא להקלה במצבו", מסבירה גורביץ'. חבל שהמצב הוא כזה, לפחות יש את האנשים שמתנדבים, הם מסייעים לקשישים גם להתמודד מול הפחד הכי גדול שלהם – הבדידות.

הרב יחיאל אקשטיין. באדיבות הקרן לידידות
הרב יחיאל אקשטיין. באדיבות הקרן לידידות

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, אומר: "מצוקתם האדירה של הקשישים בישראל היא קטסטרופה חברתית שיש לנהוג בה כבכל מצב חירום אחר. בעבור הקשישים ויתור על מזון, תרופות או חימום עשוי  להיות לעתים גזר דין מוות. בסקר השנה אנו רואים שיפור מסוים ביכולת של הקשישים לחמם את ביתם עקב ירידה משמעותית בתעריפי החשמל, אבל בכל הקשור לוויתור על מזון ותרופות אין כל שיפור במצב כבר שנים רבות. בשמם של עשרות אלפי הקשישים העניים שאותם הקרן מלווה במשך השנה אנו פונים לראש הממשלה ולשרי ממשלת ישראל, בתחינה שינקטו פעולה מיידית לשיפור דרסטי במצבם של הקשישים ושלא יסתפקו עוד בפעולות קוסמטיות בלבד".

בחורף 2016 אין לקשישים בישראל כסף לחימום, רבים בוחרים בין תרופות לאוכל
בחורף 2016 אין לקשישים בישראל כסף לחימום, רבים בוחרים בין תרופות לאוכל. אילוסטרציה.

הסקר נערך כחלק מהמבצע שנתי "מחממים בידידות" של הקרן שחל השבוע, במסגרתו יחולקו מענקי חימום ל-25 אלף קשישים סיעודיים נזקקים, ב-100 יישובים ברחבי הארץ, בהיקף כולל של כ-8.75 מיליון שקל.

לסיוע לקשישים במצבם הקשה, ניתן לפנות לקרן לידידות, שמפעילה רשת מתנדבים ארצית לסיוע לקשישים בהפגת בדידות, או לכתובת המייל

About The Author

Related posts

Leave a Reply