"הדליפה החמורה בתולדות המודיעין הישראלי"

על פי מסמכים שהודלפו  באתר "אינטרספט", סוכנויות הביון של ארה"ב ובריטניה פיצחו את השידורים המוצפנים של מערך המטוסים ללא טייס של ישראל במבצע ריגול תחת השם "אנרכיסט".  עוקבים שנים בשיטתית אחר המזל"טים ממתקן הררי בקפריסין, נאספו תמונות בין היתר על הפעילות של ישראל בעזה, סוריה וגם איראן, כולל פעילות טיל המטרה של פרויקט החץ ופעילות מזל"טים התקפיים נושאי טילים.

כתב: מיכאל מרטינזמאת: מיכאל מרטינז

31.01.2016


IAI Super Heron UAV כטב"ם סופר הרון של תע"א
IAI Super Heron UAV כטב"ם סופר הרון של תע"א

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ארצות הברית ובריטניה מרגלות שנים אחר תשדורת וידאו ממזל"טים וממטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי. לפי דיווחים מיום שישי האחרון עולה כי הן עקבו אחר פעולות צבאיות בעזה, אחר הכנות אפשריות לתקיפה באיראן, וגם למדו על הטכנולוגיה המפותחת של המטוסים הזעירים ללא טייס של ישראל. כמוכן עוקבים מקרוב אחר הפעילות של הטיל "אנקור שחור", טיל המטרה של פרויקט החץ, באופן שמאפשר להם לאסוף עליו מודיעין רב ערך.

ניסוי החץ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפי הדיווח, במסגרת תוכנית סודית ששם הקוד שלה "אנרכיסט", סוכנות הביון הבריטית יחד עם הסוכנות האמריקאית לביטחון לאומי , ריגלו באופן שיטתי אחר מזל"טים ישראליים ממתקן של חיל האוויר הבריטי קפריסין. במסגרת המעקב אחר פרויקט החץ, התחקו סוכנויות הביון אחרי כל הניסויים שבוצעו בטיל "אנקור שחור" המיוצר ע"י רפא"ל בשיתוף עם חברת רית'און האמריקאית (יצרנית מערכת טילי הפטריוט).

בדוחות שהודלפו כעת, של הסוכנות הבריטית מ-2008 נכתב:"הגישה הזאת חיונית לצורך למידה על אימוני הצבא הישראלי ופעולותיו, ומכאן להבנה של התפתחויות עתידיות אפשריות באזור. בעתות משבר, הגישה הזאת קריטית, ומהווה אחד האפיקים היחידים למידע עכשווי ולתמיכה לארצות הברית ולבעלי ברית בפעולותיהם באזור."

הבסיס הסודי בקפריסין(מתוך מסמכי מבצע אנרכיסט)
הבסיס הסודי בקפריסין(מתוך מסמכי מבצע אנרכיסט)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

המסמכים שהודלפו מהסוכנות הבריטית, מקורם במדליף האמריקאי אדוארד סנודן, והם כוללים תצלומים מתשדורת הווידאו של מצלמות המזל"טים. בתמונות שפורסמו מהשנים ב-2009 ומ-2010 נראים בבירור מל"טים ישראלים נושאי טילים, כלומר כאלה שלא משמשים רק לאיסוף מודיעין, דבר שישראל לא פרסמה עד היום ומהווה סוד.

מדינת ישראל על המכ"ם (מתוך מסמכי מבצע אנרכיסט)
מדינת ישראל על המכ"ם (מתוך מסמכי מבצע אנרכיסט)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פריצה חמורה למודיעין הישראלי

מבצע הריגול המשותף לסוכנות ה NSA האמריקני ולסוכנות ה GCHQ הבריטי עסק ביירוט תשדורות של לוויינים, מערכות לחימה מתקדמות וכלי טיס ברחבי המזרח התיכון. במרכזו של המבצע עמד מעקב אחר מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"מים) של ישראל. הבסיס נמצא במתקן בריטי שנמצא על פי הדיווח בהרי טרודוס, האזור ההררי הגבוה ביותר בקפריסין, והוא מכונה בכתבה "יהלום שבכתר" עבור הבריטים, משום שהוא מספק גישה מודיעינית למזרח התיכון, לצפון אפריקה ולטורקיה.

מפת אזור בסיס הריגול
מפת אזור בסיס הריגול

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לדברי גורם מודיעיני בכיר שנחשף לתחקיר, "מדובר ברעידת אדמה. זה אומר שהם עשו לנו הפשטה כפויה ולא פחות חשוב – שכנראה אף אחד מאמצעי התקשורת המוצפנים שלנו אינו בטוח מפניהם. זוהי הדליפה החמורה ביותר בתולדות המודיעין הישראלי".  למעשה, זוהי הצצה אל תוך הקרביים של עולם הסוד הישראלי: בנק המטרות, היעדים, ההעדפות והיכולות, ומתוך העיניים של ישראל אל עבר אויביה. ארה"ב ובריטניה נהנו למעשה מהיכולות המודיעיניות האדירות של ישראל וראו כל מה שישראל ראתה.

במסמכים ובתמונות שהודלפו ומתפרסמים לראשונה גם ב"אינטרספט" וגם בעיתון "דר-שפיגל", יש צילומים שצולמו במצלמות הכטב"ם "איתן" תוך כדי המראה ונחיתה. כמו כן נראים בבירור טילים תלויים על כנפי המטוס העצום, המסוגל על פי המפרט שלו לשאת מטען נוסף של עד טון.

מק"מ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כך למשל, מערכת הביטחון דיווחה כי בניסוי מיוחד שנערך ב-1 באפריל 2015 הצליחה מערכת "שרביט קסמים" ליירט טיל אנקור שחור בעת מעופו. כעת מתברר כי גם "אנקור שחור" היה מטרה לריגול מצד ארה"ב ובריטניה. המעקב אחר טיל המטרה היה חלק מתת-מבצע המתנהל במסגרת "אנרכיסט" וקיבל את שם הקוד "מסלול". מהמסמכים עוד עולה כי ישראל מפעילה צי גדול של כטב"מים (כלי-טיס בלתי מאוישים). הם אוספים מודיעין בעזה, בגדה המערבית וברחבי המזרח התיכון ואף שימשו, כך לדברי עורכי התחקיר, לטובת איסוף מודיעין בתכנון הפצצה באיראן. שני סוגים מכלי הטיס הבלתי מאוישים, חמושים בטילים ופצצות המשמשים לביצוע של סיכולים ממוקדים. כלי הטייס פועלים משורת בסיסים בישראל, ובהם תל-נוף, פלמחים ועין-שמר.

הבסיס האמריקני-בריטי בקפריסין כבר פועל 18 שנה
הבסיס האמריקני-בריטי בקפריסין כבר פועל 18 שנה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

המבצע מתנהל כבר שנים בבסיס מבוצר וחפור באדמה, מוקף חומות ומלא במכשירי קליטה ואנטנות, על פסגת הרי הטרודוס בקפריסין. במסגרת המבצע, כך דווח, הצליחו האמריקנים והבריטים לפצח את התקשורת המוצפנת שבין הכטב"מים ובין הבסיס שלהם בישראל ולראות למעשה את כל מה שהמפעילים ראו: איסוף מודיעין ברחבי המזרח התיכון, שימוש בטילים ובפצצות כדי לבצע סיכולים ממוקדים והכנות לתקיפה באיראן.

ישראל אינה בעלת הברית היחידה שהייתה על הכוונת של "אנרכיסט". מעיון במסמכי המבצע עולים העומק וההיקף של הפעילות, וכיצד בבסיס המבוצר בקפריסין עקבו גם אחרי "לוויינים הקשורים בצבאות במדינות כמו סין, ארגנטינה, איטליה, צרפת, גרמניה וישראל", כפי שנאמר באחד מהמסמכים. "איסוף המידע הזה מפתח את היכולת של קהילת המודיעין (האמריקנית) להבין את היכולות והמטרות של מעצמות זרות".

מומחים מהתחום טוענים, כי המעקב אחרי הטיל "אנקור שחור" ופעילות הכטב"מים מתבצע גם מסיבות כלכליות , ארה"ב מממנת 72% מפיתוח החץ למשל והם רוצים לראות שבניסוייים ישראל לא מרמה ואכן מסלול טיל המטרה הוא כפי שנקבע מראש , כלומר מסלול שבאמת מדמה טיל איראני, ולא מסלול שבוא קל לפגוע במטרה.

 

כיפת ברזל

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חץ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מזל''ט ישראלי. צילום התעשייה האווירית

About The Author

Related posts

Leave a Reply