לעיני המצלמות, ירי שלא נפסק, נפגעים והצתות; המערב פרוע, רק 5 דק' מקיסריה

התושבים חושבים: "כנראה שהמשטרה מפחדת להיכנס".

קילומטרים ספורים מקיסריה וזיכרון יעקב, התרגלו בכפר ג'סר א-זרקא לשגרה העגומה של ירי ברחובות, מלחמות פנימיות והצתות של מכוניות. תושב המקום אומר "אין מי שיציל אותנו", אחרי סוף שבוע נוסף של אלימות, "המשטרה חייבת לקחת אחריות". לעיני המצלמות רעולי פנים יורים ללא פחד.

מיכאל מרטינז מאת: מיכאל מרטינז

 07.02.2016 , 22.53


אחת מהמכוניות שהוצתו הלילה

קילומטרים ספורים מזיכרון יעקב ובנימינה השקטות, דקות נסיעה מקיסריה השלווה, שוכן לחוף הים הפסטורלי הכפר ג'סר א-זרקא. תושבי היישוב הערבי נמצאים אמנם במרחק נסיעה קצרה מהשכנים היהודים המשגשגים, אך בכל מה שקשור לביטחון אישי נראה כאילו מדובר במדינה אחרת. סוף השבוע האחרון לא היה יוצא דופן וכלל ירי ברחובות, הצתות רכבים וירי אל בתים בכפר.

שני צעירים נפצעו מירי באורח בינוני

נזק רב גם למבנה

"אין מי שיציל אותנו", אומר עבד ג'רבאן, תושב הכפר, שתיאר במילים פשוטות את מה שרבים מחבריו התושבים חושבים: "כנראה שהמשטרה מפחדת להיכנס".

גסר- א - זארקה

הלילה הציתו אלמונים, שתי מכוניות וירו לעבר בית ביישוב. כמה מבני המשפחה נלכדו בתוך הבית הבוער. מכבי האש כיבו את השריפה ומנעו אסון כבד.

רעול פנים יורה לעבר כלי רכב בכפר
רעול פנים יורה לעבר כלי רכב בכפר

מוקדם יותר באותו ערב, ירה אלמוני לעבר שני צעירים בני 22 ו-26, ופצע אותם באורח קל עד בינוני. שוטרים מתחנת זיכרון יעקב הגיעו לזירה ופתחו בחקירה, אבל לא עצרו חשודים. ביום שישי נפגע צעיר בן 19 מירי, ויום לפני כן נורה נער בן 16 ברגלו בזמן שהלך ליד ביתו. שניהם נפצעו באורח קל.

אילוסטרציה

"אם אותם אירועים היו מתרחשים בקיסריה או בזכרון יעקב, היינו רואים טיפול משטרתי מהדרגה הראשונה", אמר תושב המקום, שהוסיף במרמור: "כנראה שחיי התושבים אצלנו לא חשובים".

"אם אותם אירועים היו מתרחשים בקיסריה או בזכרון יעקב, היינו רואים טיפול משטרתי מהדרגה הראשונה", אמר תושב המקום
"אם אותם אירועים היו מתרחשים בקיסריה או בזכרון יעקב, היינו רואים טיפול משטרתי מהדרגה הראשונה", אמר תושב המקום

"בשנה וחצי האחרונות נפצעו מירי לא פחות מ-22 צעירים", אמרו גורמים במועצה, רשימת האירועים האלימים הולכת,כאמור, אחורה מעבר לימים האחרונים. באוגוסט 2015 נורה ונהרג ראמי אסכנדר, בן 22, מהכפר ולפני כחודש נער בן 17 נפצע קשה מירי., "בחודשים האחרונים הוצתו לפחות 15 כלי רכב". על פי הערכות, הרצח של אסכנדר, וסכסוכים אחרים בין משפחות, הובילו לאירועים אלימים רבים.

"כפר ג'סר א-זרקא הפך להיות מאוד מסוכן", אמר קרוב משפחה של אחד מהצעירים שנפגעו אתמול מירי. "כל ויכוח בין אנשים עלול להסתיים בירי בלי לחשוב פעמיים. כולנו מרגישים בסכנת חיים. היום ירו בקרוב משפחתי ומחר אולי יירו בי, בילדים, בנשים ובקשישים. כל הפצועים שנורו בימים האחרונים חפים מפשע".

461

אחמד עמאש, תושב ג'סר א-זרקא, הוסיף והסביר: "הפושעים לא דופקים חשבון לאף אדם, גם לא למשטרה. הם יורים ושורפים מכוניות ללא הפסקה. הם יורים גם בנערים שלא מסוכסכים עם איש. האסון הבא קרוב והכתובת רשומה על הקיר. לא מרגישים בנוכחות המשטרה, הם מזלזלים בנו. ככל הנראה האלימות אצלנו לא מעניינת אותם".

גם עמאש סבור שאם אירועים כאלה היו מתרחשים בזיכרון יעקב השכנה הטיפול המשטרתי היה שונה. "המשטרה צריכה לדאוג לנו", הוסיף, "הם חייבים לאסוף את הנשק הלא חוקי. זכותנו לחיות בשקט, אבל במצב הקיים אנחנו חיים בפחד".

ראש הוועד העממי במועצה סאמי עלי

ראש הוועד העממי במועצת הכפר, סאמי עלי, אמר כי גל האלימות נמשך ומספר הנפגעים ממשיך לעלות בגלל השתיקה של הגופים הציבוריים. לדבריו, "המשטרה צריכה לקחת אחריות ולא להמשיך באוזלת היד שלה שמעודדת את הפושעים. הגיע הזמן שנתאחד ונחפש דרכים למגר את האלימות". עלי דרש לקיים ישיבת חירום דחופה כדי להרגיע את האווירה.

ממשטרת מחוז חוף נמסר בתגובה לטענות כי "במשטרה ממשיכים לפעול למיגור התופעה. עד כה נעצרו שלושה חשודים בעקבות מקרי הירי אתמול ולפני שלושה ימים. אחד שוחרר בבית המשפט ומעצרם של שניים הוארך עד מחר. החקירה נמשכת".

About The Author

Related posts