תיק סלמסה; ערר על החלטת מח"ש; אמו: "אני נשרפת, נפלנו קורבן לאלימות משטרתית".

יוסף סלמסה ז"ל (צילום: ערוץ הכנסת)

ערר הוגש  על ידי ח"כ קסניה סבטלובה ("המחנה הציוני"), וח"כ אברהם נגוסה ("הליכוד"): על סגירת התיק במח"ש נגד השוטרים, למרות הודאת מח"ש בעדות השקר שלהם. לטענת הח"כים: "התנהלות המשטרה רשלנית".

מאת: מיכאל מרטינז

18.02.2016 , 22:35


ח"כ קארין אלהרר והשופט בדימוס יוסף שפירא   (צילום:  ערוץ הכנסת)
ח"כ קארין אלהרר והשופט בדימוס יוסף שפירא (צילום: ערוץ הכנסת)

ח"כ קסניה סבטלובה ויו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, ח"כ אברהם נגוסה, הגישו היום (ד') לפרקליט המדינה, שי ניצן, ערר על סגירת תיק החקירה במח"ש, בנוגע למותו של יוסף סלמסה ז"ל. "עצם הודאת מח"ש בעדות השקר של השוטרים, המהווה עבירה פלילית, והחלטתם לסגור את התיק על אף זאת אומרת הכול", אומר ח"כ נגוסה. "יש כאן התנהלות רשלנית שפוגעת ברגשותיה של קהילה שלמה וגורמת לאובדן אמון מוחלט מצד יוצאי אתיופיה במשטרה".

בדיון שהתקיים השבוע, בוועדה לביקורת המדינה, נגוסה גם פנה בדבריו לשרת המשפטים איילת שקד,  בבקשה למנוע את סגירת התיק. "הצדק צריך לצאת לאור", הבהיר. גופתו של יוסף סלמסה ז"ל , צעיר ממוצא אתיופי, בן 22, נמצאה במחצבה בבנימינה ארבעה חודשים לאחר שחושמל והוכה על ידי שוטרים בעת מעצרו, והושאר על רצפת אספלט מחוץ לתחנת משטרת זיכרון יעקב במרץ 2014.

ח"כ סבטלובה, חברת ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, מסרה: "אל לנו להתעלם ממה שקרה עם יוסף סלמסה ולעבור לסדר היום – כי רבבות ישראלים וישראליות הם יוסף סלמסה! המקרה הזה מעיד על כך שמדינת ישראל מאבדת את הכיוון ושוקעת בתוך אלימות ואדישות". לדבריה, "רק פעולה נחרצת נגד אלימות שוטרים והבראה של המשטרה יכולה להחזיר לה את אמון הציבור – של נשים ערביות המתלוננות על אלימות של בני משפחתן, של ישראלים בעלי מבטאים ומוצאים שונים המוצאים את עצמם בסיטואציות בעייתיות ושל כל אזרחי ישראל שמחפשים הגנה וצדק".

ניצב גילה גזיאל ראש אגף משאבי אנוש במשטרה    (צילום: ערוץ הכנסת)
ניצב גילה גזיאל ראש אגף משאבי אנוש במשטרה (צילום: ערוץ הכנסת)

עו"ד יפעת בן עמי, נציגת מח"ש, חוללה סערה בדיון בוועדה לביקורת המדינה, ביום שני האחרון, כאשר בדבריה נתנה גיבוי להחלטה להעמיד לדין משמעתי בלבד את השוטרים המעורבים במעצרו של סלמסה ז"ל. בן עמי ציינה כי ההחלטה התקבלה על דעת פרקליט המדינה. ניצב גזיאל, ראש אגף משאבי אנוש במשטרה, הסבירה כי רק לאחר שנקבל חומר מפליל נגד השוטרים, לא תהיה אפשרות לפעול נגדם. "נעשה עוול לכלל השוטרים, וכשיש ראיות – אנחנו נחרצים מאוד", הדגישה והודיעה כי בעקבות המקרה הוחלט להצמיד מצלמה לכל שוטר ולשכור מתרגם לאמהרית לחדרי החקירות.

אמו של יוסף סלמסה ז"ל   (צילום: ערוץ הכנסת)
אמו של יוסף סלמסה ז"ל (צילום: ערוץ הכנסת)

אמו של יוסף סלמסה, פרנוס, קראה לעבר גזיאל: "אני נשרפת". לטענתה, כל בני המשפחה נפלו קורבן לאלימות משטרתית . גזיאל הציעה למשפחה "להגיש תלונה נגד השוטרים", אך נענתה על ידי יו"ר הוועדה, קארין אלהרר: "אם כל מגע שלי עם המשטרה היה מסתיים בסטירה, גם אני הייתי חוששת להתלונן".

מהודעת שהתפרסמה השבוע, ע"י מח"ש,  מתברר כי השוטרים שיקרו ככל הנראה בדוחות שלהם בנוגע לשימוש ב"טייזר" – אך הדבר, לטענת מח"ש, לא מצריך חקירה פלילית, כפי שסוכם עם פרקליט המדינה. בסיום ההודעה צוין כי אופן חקירת נסיבות מותו של המנוח ומכלול התנהלות המשטרה בהקשר זה אינו בסמכות מח"ש, "שכן בגזרת מותו של המנוח לא נכרך כל חשד למעורבות פלילית של שוטר. ההיבטים המשמעתיים העולים מן התיק הועברו לבחינה במשטרת ישראל".

מהמשטרה נמסר כי עם סיום בדיקת התנהלות המשטרה בכל הנוגע לעניינו של סלמסה, ולאחר שיתקבלו החומרים הם ייבחנו, כמקובל, על ידי מחלקת משמעת במשטרה ותישקל נקיטת אמצעים מנהליים או משמעתיים בהתאם. בני משפחת סלמסה הגיבו בזעם על ההחלטה.

אביו של סלמסה: "המשטרה אכלה אותנו"  (צילום: ערוץ הכנסת)
אביו של סלמסה: "המשטרה אכלה אותנו" (צילום: ערוץ הכנסת)

אחד מחבריו של סלמסה ז"ל אומר למערכת חדשות HNOW.NEWS : מה השוטרים רוצים מאתנו, מה עשינו להם שהם מתנכלים לנו, אנחנו לא האויבים שלהם, שיתנו לנו לחיות בשקט, "כשאני רואה שוטרים, אני מתחיל לרעוד מפחד" הוא אומר את דבריו בהתרגשות ובבכי. ישראל בשבילי הפכה להיות בית סוהר אחד גדול, אנחנו האסירים והשוטרים הם הסוהרים.

לסיכום, איך יכול להיות שבמדינה מתוקנת לא יימצא הדין עם השוטרים האלימים?  הם פגעו באדם חף מפשע, היכן נמצאת ההוגנות? היכן נמצא הצדק? אם מערכת הצדק לא תפעל בעניין, אז למערכת הצדק לא תהיה זכות קיום…

About The Author

Related posts