עבודת קודש ; לחץ חברתי, אלכוהול וסמים

אכן, לא פשוט היום לבני הנוער, לעמוד בפני כל הפיתויים (עריכה: Hnow.news)

יחד עם מנחים מקצועיים מ"קשת אנושית", עבודה של ארגון המד"צים העירוני, במסגרת מחלקת הנוער בעל"ה חדרה והיחידה העירונית למאבק בסמים ואלכוהול בעיריית חדרה, עברו קבוצות המד"צים בעיר סדנאות בנושא מניעת התנהגויות סיכוניות. הנוער חי בעולם דינאמי ומהיר, מלא בגירויים ופיתויים. בודקים גבולות, פורצים אותם ורוצים להתנסות בכל. הסדנאות אפשרו להם ללמוד על עצמם בהקשרים של לחץ חברתי, שימוש באלכוהול וסיגריות ולימדו להשפיע, להנהיג שינוי אצל חבריהם והחניכים שלהם.

מאת : איציק סעדון

29.02.2016 , 13:35


נוער חי בעולם דינאמי ומהיר, מלא בגירויים ופיתויים. הם בודקים את הגבולות ( עריכה: Hnow.news)
נוער חי בעולם דינאמי ומהיר, מלא בגירויים ופיתויים. הם בודקים את הגבולות ( עריכה: Hnow.news)

במסגרת עבודה משותפת בין ארגון המד"צים העירוני, הפועל במסגרת מחלקת הנוער בעמותה לתרבות הפנאי (על"ה חדרה), לבין היחידה העירונית למאבק בסמים ואלכוהול בעיריית חדרה, עברו קבוצות המד"צים בעיר סדנאות בנושא מניעת התנהגויות סיכוניות כגון : שתית אלכוהול, מיניות ושימוש בחומרים ממכרים. הסדנאות התקיימו לאור השימוש ההולך וגובר באלכוהול וחומרים ממכרים, בקרב בני נוער והפער הקיים, בין האמונות והידע של בני הנוער בנושא, לבין התוצאות המדאיגות של שימוש זה במציאות.

המד"צים, למדו על הכוחות שיש להם להשפיע ולהנהיג שינוי  ( עריכה: Hnow.news)
המד"צים, למדו על הכוחות שיש להם להשפיע ולהנהיג שינוי (עריכה: Hnow.news)

בני הנוער חיים בעולם דינאמי ומהיר, מלא בגירויים ופיתויים. הם בודקים את הגבולות, פורצים אותם ורוצים להתנסות כמעט בכל. התנהגות זו המאפיינת את גילם, מובילה אותם להתמודדויות רבות, עם מצבים בהם נדרשים הם, להפעיל שיקול דעת ולבחור את הדרך הנכונה עבורם. במהלך הסדנאות נוצר שיח, סביב המושג 'חופש' ונוצרה הבנה כי חופש אמיתי, הוא תחושה פנימית שאינה מותנית בשימוש בחומרים חיצונים, כדוגמת אלכוהול. כמו כן, זכו בני הנוער ללמוד על עצמם – על עמדותיהם ופעולותיהם, בהקשרים של לחץ חברתי, שימוש באלכוהול וסיגריות והצבת גבולות ביחסים אינטימיים.

במסגרת עבודה משותפת בין ארגון המד"צים העירוני של מחלקת הנוער בעמותה לתרבות הפנאי חדרה
עבודה משותפת בין ארגון המד"צים העירוני במחלקת הנוער בעמותה לתרבות הפנאי חדרה
הסדנאות הועברו עי מנחים מקצועיים, של חברת קשת אנושית בקבוצות המדצים של מתנס בית אליעזר, מתנס רעים, מתנס קלור, מתנס בית הראשונים וכן בה
הסדנאות הועברו ע"י מנחים מקצועיים, בשיתוף היחידה העירונית למאבק בסמים ואלכוהול בעיריית חדרה.

עוד למדו המד"צים, על הכוחות הפרטיים שיש לכל אחד ואחת מהם, להשפיע על החברה ושיתפו כיצד כל אחד ואחת היו רוצים, להנהיג שינוי חברתי משמעותי אצל חבריהם ואצל החניכים שלהם. הסדנאות הועברו ע"י מנחים מקצועיים, של חברת "קשת אנושית" בקבוצות המד"צים של מתנ"ס בית אליעזר, מתנ"ס רעים, מתנ"ס קלור, מתנ"ס בית הראשונים וכן בהנהגת המד"צים העירונית.

אכן, לא פשוט היום לבני הנוער, לעמוד בפני כל הפיתויים (עריכה: Hnow.news)
אכן, לא פשוט היום לבני הנוער, לעמוד בפני כל הפיתויים (עריכה: Hnow.news)

מלי מלכין, מנהלת היחידה העירונית למאבק בסמים ואלכוהול: "אני שמחה שהצורך עלה מהשטח ושהייתה אלי פנייה לשלב תכנים  על מניעת שימוש בסמים ואלכוהול, בתוך הפעילות השוטפת להעצמת המד"צים. אכן, לא פשוט היום לבני הנוער, לעמוד בפני כל הפיתויים וללא ספק שיש מקום לקיים איתם, שיח פתוח ולא שיפוטי המאפשר דיאלוג ומתן מקום לעמדות ולאני מאמין של כל נער ונערה. נכון להיום, אפשר להגיד שרבים מבני הנוער, נמצאים בסיכון וזאת לאור העובדה שהחומרים הממכרים, נמצאים ונגישים בסביבתם וכל אחד עלול להתפתות וליפול. ולכן לשיח המשותף, יש ערך וכוח לשמור על גבולות המותר והאסור.  בנוסף, כמד"צים שאמורים לחנוך חניכים צעירים, חשוב לתת להם את הכלים והמיומנות לדעת לשוחח על כך עם החניכים".

הסדנאות הועברו ע"י מנחים מקצועיים, של חברת "קשת אנושית"
הסדנאות הועברו ע"י מנחים מקצועיים, של חברת "קשת אנושית"

גל סעדה, רכזת מד"צים עירונית בעל"ה חדרה: "הסדנאות הצליחו לעורר בקרב המד"צים, סימני שאלה רבים על תופעת שתיית האלכוהול והעישון, שהפכו לחלק מרכזי בתרבות הבילוי שלהם. אנו פועלים מתוך מטרה, לתת לבני הנוער ידע, לעורר חשיבה ביקורתית ולהעניק כלים, בעזרתם יוכלו לפתח ולהפעיל שיקול דעת בעת קבלת החלטות. שלא יפחדו לומר 'לא' גם במצבים בהם נתונים ללחץ חברתי".  

בקבוצות המדצים של מתנס בית אליעזר, מתנס רעים, מתנס קלור
בקבוצות המד"צים של מתנ"ס בית אליעזר, מתנ"ס רעים, מתנ"ס קלור…

עדן גברילוב, תלמידת כתה ט' ומד"צית ממתנ"ס בית אליעזר, אמרה בתום הסדנה: "זו הפעם הראשונה שלא אומרים לנו מה נכון או לא נכון, שלא מטיפים לנו ומחליטים בשבילנו, אלא באמת מלמדים אותנו את המשמעות של הדברים, עונים על השאלות שלנו בצורה הכי כנה ואמיתית ומקשיבים לנו.

באמת… עבודת קודש, יישר כוח !

About The Author

Related posts