דעה אישית – "גיבורי עירך קודמים"

האם הרב עובדיה יוסף ז"ל חשוב יותר מיעקב רזניק ז"ל ?  סיפורו של יהודי יקר שתרם רבות מעצמו למען חיילי צה"ל ונשכח.

ארז אלגון מאת: ארז אלגון

 19.04.2016


יעקב רזניק ז"ל יהודי אמיתי, חם ועוזר, בקיצור איש גדול.

הוא אב שכול שאיבד את בנו הבכור, יאיר, במבצע לכיבוש רפיח בשנת 1949 .

בתחילת שנות ה-70 כאשר הייתי חייל צעיר המשרת בסיני, בדרכי הביתה צפונה לאחר שלא הייתי בבית 3 שבועות,"נתקעתי" בכניסה לחדרה.

לחדרה הגעתי בדרך כלל בימי שישי בשעות הצהריים ואחריהן,  מותש, רעב ועייף "לאחר שעות של נסיעה ארוכות".

לפתע היה מגיע"טרנספורטר צהוב" ,איש גדול מימדים עוצר ומורה לנו החיילים לעלות על רכבו. מסיע אותנו ישירות לטרמפיאדה שהייתה בניהולו ושם דאגלנו למזון ושתייה.

לאחר שווידא שכולנו "מתודלקים" דאג להעלות אותנו על רכבו ודאג שכל חייל יגיע לטרמפיאדה בכוון לביתו. לפעמים דאג לעצור כלי רכב ומוודא שהנהג יביא אותנו למחוז חפצנו.

אותי דאג להסיע עד לכוון גן-שמואל ומשם תפסתי טרמפ הביתה.

כך קרה בכל פעם שנתקעתי בחדרה. 

כעבור מספר שנים עברתי להתגורר בחדרה והופתעתי לראות את היהודי החם הזה ממשיך במצוותו.

כמה חבל ששמו אינו מוזכר כמי שהקים את המפעל החשוב הזה בעיר חדרה, למיטב ידעתי יעקב רזניק היה הראשון בארץ שפעל באופן הזה למען החיילים.

משום מה שמו נפקד מהטרמפיאדה שאותם הקים ומישהו אחר "זכה" בכבוד.

תדעו לכם: יעקב רזניק ז"ל הוא "האבא האמיתי של החיילים" ומגיע לו שלט מזהב. 

"הייתי חייל צעיר שהייתה לו הזכות להכיר את היהודי היקר הזה". 

ביום מן הימים,שוחחתי ואף שכנעתי את חבר מועצת העיר מר צביקה גנדלמן שכיום הוא "ראש העיר" שיפעל למען הנצחתו של היהודי/חדרתי היקר והוא אכן נרתם וכך פעלתי גם עם חברת המועצה חדוה יחזקאלי שכיום מכהנת בתפקיד סגנית ויו"ר הועדה לשמות.

"הגיעו לראש הגבעה ושכחו…"

האם זה נוהגם לשכוח ולהפקיר "חייל"  יקיר העיר יעקב רזניק מחדרה !?

כך הפך שד' החרות לרחוב ע"ש הרב עובדיה יוסף.

בעוד ש"ס התחייבה "לקריאת רחוב גדול בחדרה ע"ש של מרן מנהיג ישראל רבינו עובדיה יוסף זצוק"ל " שלגביו יש לא מעט הסתייגויות, אמרותיו המקוממות שהרעישו את המדינה ופגעו ברגשותיהם של רבים, שלפי הפרשנויות ו"ההסברים" שנתנו חסידיו: "הדברים הוצאו מהקשרם"

דוגמאות מני רבות :

לא שכחנו את הקללות ואיחולי המוות של הרב כלפי אנשי ציבור , כך גם האמירה אולי הקשה ביותר של הרב עובדיה הייתה דווקא כלפי מיליוני קורבנות השואה, כאשר טען שהם "גלגולי נשמות של חוטאים".

"הם רשעים ומחללי שבת, בגללם באים כל הייסורים לעולם. ריקים ופוחזים. כולם בועלי נידות", כינה את השופטים. על היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מיכה חריש.

"לא פלא שחיילים שלא שומרים מצוות נהרגים במלחמה" – כך אמר הרב עובדיה יוסף בדרשת מוצאי שבת האחרונה שלו. "זה פלא אם חס ושלום נהרגים חיילים במלחמה? שהם לא שומרים שבת, לא שומרים תורה, לא מתפללים בכל יום, לא מניחים תפילין כל יום" והרשימה ארוכה… 

ראה זה פלא, ראש העיר תא"ל צביקה גנדלמן והגב' חדוה יחזקאלי העדיפו את הנצחת שמו של הרב והפקירו את זכרו של היהודי היקר יעקב רזניק, אב שכול ואבי החיילים בחדרה (מראשוני המתנדבים של הועד למען החייל).

כולנו מודעים לחג הפסח בו יצאו בני ישראל מעבדות לחרות, לצערנו נראה שעירית חדרה החליפה את (שד') החרות, לרח' העבדות (הרב עובדיה).


14

שם רחוב החרות הוחלף לרב עובדיה יוסף. צילום: ארז אלגון.
שם רחוב החרות הוחלף לרב עובדיה יוסף. צילום: ארז אלגון.

 

About The Author

Related posts