סכנה ברורה ; חופי חדרה יהפכו לאזור תעשייה ימי בדומה למפרץ חיפה

עיריית חדרה בהסכמה שבשתיקת; אושרה הקמת מתקני קבלת גז במרחק של כשבעה ק"מ בלבד מחופי העיר. ראש הפורום הישראלי לשמירה על החופים: "מתקני הגז ייראו כמו קניון עזריאלי מול חופי חדרה"

מיכאל מרטינז מאת:מיכאל מרטינז , עורך: איציק סעדון

 28.04.16


מאגרי לוויתן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפני כשבוע התקבלה החלטה במועצה הארצית לתכנון ולבנייה, על הקמת מתקני קבלת הגז של מאגר לוויתן במרחק של כשבעה ק"מ בלבד מחופי חדרה . בנוסף אושר גם הקמת מתקני ייצוא. פעילי איכות הסביבה טוענים כי החופים של רצועת החוף בחדרה, יהפכו לאזור תעשייה ימי בדומה למפרץ חיפה.

עיר האנרגיה ע"פ החזון של ראש העיר גנדלמן "האם לכך התכוון" . לאן הוא מוביל את העיר? אולי נמל ימי על חופי חדרה, עוד מפעלים מזהמים, צינורות הובלת הגז דרך מבני ציבור כבר יש לנו .

תזכורת לכתבת הגז שהכנו – לחצו כאן

מומחים אומרים, הסכנה ברורה ומידית: רעידת אדמה ואו נפילת טיל בהתלקחות גבול הצפון (תרחיש שנראה סביר מאוד שיקרה) יגרמו לפיצוצים אדירים, יגרמו לאבדות עצומות בנפש, האש תתפשט במהירות רבה והזיהום יחנוק את העיר. תוצאות האסון האקולוגי שיתרחש באזורנו בעקבות תרחיש סביר של זיהום מי הים והחופים באזור, יהיו הרסניים והשיקום יארך שנים רבות.

אם הציבור ימשיך לגלות אדישות, ישתוק וישלים עם הנעשה, הציבור ישלם מחיר כבד, תחול עלייה מטאורית בתחלואת הסרטן ומחלות אחרות בדיוק כפי שקורה היום במפרץ חיפה.

ראש הפורום הישראלי לשמירה על החופים, חנה קופרמן: "ידוע לנו שמשרד הביטחון וחברות רוצות לקרב עוד את המתקנים לחוף, כך שלצערנו טרם נאמרה המילה האחרונה. באשר לגזירת הייצוא, אנו שוב רואים איך עובדים בשיטת הסלמי כדי שלציבור יהיה קל לעכל את הגזירות. מהניסוחים על הגז לייצוא, עולה כי מדובר במתקן הנזלה (הפיכת הגז לנוזל, מ"ג) שיוקם מול חוף מכמורת, ליד המקשר הימי ליבוא הגט"ן (גז טבעי נוזלי). זה אומר תנועה בלתי פוסקת של מכליות גט"ן שתהפוך את המקום ליעד אסטרטגי ראשון במעלה".

לדברי קופרמן, רוב הציבור שרוי בתפיסה המוטעית כי מתקנים אלה יוקמו הרחק בלב ים, אולם בפועל חופי המדינה צפויים לשלם מחיר כבד לטובת חברות הגז, בתי הזיקוק, בעלי הון וראשי רשויות. "ראשי הרשויות מסכימים לקרב אלינו חומרים נפיצים ומסוכנים ולהפכנו ליעד אסטרטגי ראשון במעלה, כי הם יקבלו יופי של ארנונה בתמורה, לאחר שהוקמה וועדה לבחינת גבולות השיפוט שלהן בתוך הים", מוסיפה קופרמן.

מה הציבור יכול לעשות בנידון?

ראש הפורום הישראלי לשמירה על החופים: "מתקני הטיפול ייראו כמו קניון עזריאלי מול חופי חדרה. לצערי, הציבור לא יודע כלום, מסתירים ממנו מידע ולא סופרים אותו ולכן הוא לא עושה כלום בנידון".

מהוועדה הארצית לתכנון ובנייה נמסר כי "המועצה הארצית אישרה ב-5.4.16 את תמהיל הפיתוח של מאגר לוויתן, בתחום המתחם הימי הצפוני המיועד לכך ובמרחק של כעשרה קילומטרים מהחוף. משרד הביטחון תמך בתוכנית במועצה הארצית ולאורך כל הדרך. כמו כן התכנית אינה כוללת מתקן להנזלת גז".

להלן תגובת חדוה יחזקאלי מחזיקה תיק איכות הסביבה בעיר חדרה:

המועצה הארצית אישרה את תמהיל הפיתוח לשדה לויתן ב- 5.4 ובו תוקם אסדה ימית לטיפול ימי מלא כעשרה ק"מ מערבית לחוף דור שנמצא צפונית ולא במרחב הימי של חדרה כלל.

העיר חדרה לא היית מעורבת בקבלת ההחלטה. ההחלטה נפלה בוועדה הארצית בירושלים.

אני מבקשת להזכיר כי עיריית חדרה בשיתוף מועצה אזורית חוף הכרמל ועמק חפר הגישו עתירה לבג"צ נגד תוכנית המתאר הזו.

בהמשך לתהליך אני הייתי חלק מהמאבק והרחקתי את המגזזת ( אונייה המביאה גז נוזלי מקפריסין) ל-11 ק"מ מהיבשה, כאשר רצו להציב אותה במרחק של 2 ק"מ מהחוף.

אני פעילת איכות הסביבה משכבר הימים מחזיקה את תיק איכות הסביבה בעיריית חדרה מזה למעלה ל-13 שנים פועלת וממשיכה לפעול ולהגן על תושבי העיר חדרה הן מהתשתיות הקיימות והן מהסיכונים שתוכניות חדשות עלולות לפגוע בסביבה ו/או בתושבי האזור.

 

עד כאן לא נמסרה תגובה מעיריית חדרה

About The Author

Related posts