12 דברים שכדאי לכם לדעת בזמן חקירה ואו בדרך אליה

עו"ד עייאט: חקירה משטרתית היא חוויה לא נעימה. אנשים רגילים שנקראים לחדר החקירות מוצאים את עצמם בפעם הראשונה במצב מלחיץ מאוד, כשהם נתונים לחסדי החוקרים וחשים בלבול וחוסר ביטחון. חקירה משטרתית מלחיצה כל אדם ולכן קל מאוד לעשות טעויות אשר עלולות לסבך אתכם שלא לצורך, ולעלות לכם ביוקר בהמשך הדרך. כדי למנוע מכם לעשות טעויות אלה, ריכזנו עבורכם דברים שכדאי לכם לדעת בזמן חקירה ואו בדרך אליה."

מדור: משפט ופלילים


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. המשטרה התקשרה וזימנה אתכם לחקירה, נסו להבין מדוע, צרו קשר מיד עם עורך דין ע"מ שיכין אתכם לחקירה.
 2. נעצרתם/עוכבתם? לא לדבר בדרך לחקירה: כל מילה שתגידו לשוטרים תירשם. זכרו השוטרים אינם חברים שלכם, כל מילה שתאמרו תרשם.
 3. לאחר הגעתכם לתחנה, החוקרים חייבים להסביר לכם מדוע זומנתם לחקירה. זהירות, אל תתחילו לדבר טרם פגשתם עורך דין פלילי . זוהי זכותכם.
 4. אין זה מן הנמנע שהחוקרים ינסו לעשות לכם תרגיל ע"י ידי כך שיגידו לכם שהחקירה תימשך זמן קצר, ולכן אין לכם כל צורך בעורך דין. היזהרו מהם ואל תתפתו. עורך הדין ינסה לגשש ולבחון לאן פני התיק, והאם אתם בדרך למעצר או לשחרור. הוא יסביר לכם מה הזכויות שלכם, מה מותר לחוקרים לעשות ומה אסור להם, ייתן לכם עצה טובה כיצד לנהוג במקרה הספציפי, וישמש משענת נפשית עבורכם. במהלך השיחה עם עורך הדין, שתפו פעולה. על השיחה חל חיסיון עורך דין-לקוח.
 5. לא להיחקר בכל מצב: לא מרגישים טוב? דרשו חקירה במועד אחר, הסבירו לחוקר כי תשמחו לשתף איתו פעולה בהמשך, אך ברגע זה אינכם נמצאים במצב אשר מאפשר לכם לספק לו את התשובות. חשוב שתבקשו כי גם עניין זה ירשם.
 6. החוקר העלה בפניכם שמישהו הפליל אתכם? דרשו להתעמת איתו, ייתכן שזהו ניסיון לערער אתכם. לא לאבד פוקוס: היזהרו מתרגילי חקירה.
 7. החוקר העלה בפניכם שקיימת הקלטה או סרטון שמפלילים אתכם? דרשו לשמוע ואו לראות, ייתכן שזהו ניסיון לערער אתכם. לא לאבד פוקוס: היזהרו מתרגילי חקירה.
 8. החוקר מציע לכם לצאת איתו לעשן? היזהרו. עשרות הודאות נגבו בסיטואציות בלתי פורמאליות כאלה.
 9. אם אתם חושבים שהגרסה שלכם עלולה לסבך אתכם, עדיף שתשמרו על זכות השתיקה.
 10. שמרו על שפה נקייה, לא לקלל בזמן החקירה: השופט עלול לראות זאת באופן שלילי.
 11. לא להשתתף אוטומטית במסדר זיהוי: להסכים, אבל רק בנוכחות עורך הדין.
 12. לא להיות פסיביים: הדגישו נקודות חשובות בחקירה. אם קיימות נקודות שפועלות לטובתכם, הדגישו אותן במהלך החקירה. לדוגמה, אם שוטר ראה אתכם וערך עליכם חיפוש, אף שלא היה חשד כלשהו כלפיכם, מדובר בחיפוש בלתי חוקי. יש להדגיש זאת בחדר החקירות. מנגד, אם הגרסה שלכם עלולה לסבך אתכם, עדיף שתשמרו על שתיקה. אם למשטרה אין ראיות נגדכם, היא לא תוכל להרשיע אתכם. יצוין, כי שתיקה עלולה לפעול גם נגדכם: אם תשתקו, ולאחר מכן תבקשו להציג גרסה, בית המשפט עלול להתייחס לזו כאל גרסה כבושה, ולא לתת בה אמון. זכרו: שתיקה היא זכות חשובה, אך צריך לדעת איך ומתי להשתמש בה.

תגיות: עורך דין בחדרה, עייאט ושות' משרד עורכי דין ונטוריון,

About The Author

Related posts